Dumme konservative i orgasmisk ekstase

Sig mig, kære læser, lever vi ikke som børn i denne stat?

Vil ikke venstrefløjen være vores beskyttende mor og højrefløjen vores opdragende far?

Hvem andre end politikere og bureaukrater gør krav på at udfylde det tomrum, de selv har skabt gennem årtiers fejlslagne og mislykkede forsøg på social modellering?

Er vi da ikke netop en nation af pattebørn, fordi det politiske system har undergravet familien og civilsamfundet så effektivt?

Er det ikke netop det poltiske system, der har drevet en kile mellem kønnene og omgjort forholdet mellem mand og kvinde fra et af komplementær natur til konkurrence i hjem og på markedet?

Nu siger så den kære Lene Espersen, at hun vil være moster skrap. Altså, når hun ikke lige snakker om sikkerhed og tryghed.

"Konservative" er i ekstase over dette. Tænk sig! En politiker der vil være både mor og far for de små pus!

Jeg er dybt skuffet over konservative i dette land. De er en flok medløbere med egne politiske ambitioner. De tror på det politiske system, som noget, der kan løse vores kulturelle problemer.

De tror, at blot fordi nu en af deres "egne" har succes i systemet, så bliver pludselig systemet til løsningen.

Der er intet konservativt over dette.

Konservatisme er respekt for naturlig og spontan orden, for familien med dens naturlige arbejdsdeling (noget Lene Espersen allerede har hånet.)

Lene Espersen er som de andre politikere statstilbeder først og sidst.

Kommentarer

Lene Espersen anser det, i hendes hjernedøde ideologi, for helt naturligt at manipulere folket. De er jo nogle dumme børn.

Enig, og så mit yndlingstema;
Vi mangler danske mandsforbund!
Det er Danske mænd der er Danskere.
Kvinder og børn er vores ejendom (- fordi hvis de ikke er det, så bliver de statens ejendom og det er sygt!)
Det er på grund af ejendomsretten at mænd optræder som beskyttere af kvinder og børn. De beskytter deres ejendom.
Desværre tror mange mænd at 'beskytteriet' er en konkurrence om at være den dummeste!

Husk at indvandrere kun udfylder den plads som hundredetusinde aborter ikke kan . . .
Hvordan opnår man ægte solidaritet? Gennem demokratisk tvang eller gennem sociale relationer og personligt ansvar?

Desværre tror mange mænd at 'beskytteriet' er en konkurrence om at være den dummeste!

Men forfatterinden Esther Vilar er nu mere nuanceret i sin bedømmelse af fænomenet.

Konservative" er i ekstase over dette. Tænk sig! En politiker der vil være både mor og far for de små pus!

Klart. Det er den slags, der får en til at føle sig som borger i et demokrati.

Skribenter er ansvarlige for egne indlæg