Normænd må nu fiske kvinder i danske vande - egne kvoter opbrugt
Lignende indhold
By JFA - April 21st, 2008
Tagged:
http://www.180grader.dk/nyheder/Norske_firmaer_k_mper_for_at_opf...
Kvotering er tåbelig!
Comments
Pudsigt. De norske selskaber må gerne benytte sig af kvindelige danske ledere, men almindelige nordmænd må ikke besøge en prostitueret i Danmark.
Bemærk i øvrigt et sjovt citat fra en kvindelig leder, Helle Trap Friis:
"At være bestyrelsesmedlem er et enormt spændende strategisk arbejde, hvor man får lov at være visionær og slippe for hverdagens fnidderfnadder. Det er sjovt. Jeg sammenligner det med at rygcrawle, man ligger der og svæver på ryggen,"
Ja, det er vel nok sjovt at lege rygcrawl på bekostning af både virksomhed og mere kvalificerede mænd, som faktisk ville tage jobbet alvorligt.
.
Tvangsægteskaber
Luft under vingerne.
Spise kirsebær med de store.
Og nu også rygcrawle.
Retorikken blomstrer i kvindesagskredse.
Gad vide om de gør business med bukserne på?
Mandsforbund der er klar til at tage magten, når samfundet går yderlige i opløsning, bliver mere og mere vigtige.
Det bliver sværere og sværere at forstå mænd der går ind for ligestilling, når det er SÅ tydeligt at det undergraver samfundet.
Vi skal finde en forståelse og respekt for kvinder der IKKE omfatter at de har mulighed for at manipulere med samfundet!
Husk at indvandrere kun udfylder den plads som hundredetusinde aborter ikke kan . . .
Hvordan opnår man ægte solidaritet? Gennem demokratisk tvang eller gennem sociale relationer og personligt ansvar?