Svenske piger - hvis piger skal bruge bikini SKAL drenge også
Lignende indhold
Der er absolut ingen visdom blandt den yngre generation i Sverige.
Two female students are demanding their rights after they were banned from bathing topless at a swimming pool in Uppsala. If girls are forced to wear bikinis, boys should be too, one of the women told The Local.
On Wednesday, the two women sent a letter to the Equal Opportunities Ombudsman explaining that they saw no reason for men an women to be treated differently. If anything, a bikini top could be accused of drawing unnecessary attention to a woman's breasts.
Jeg sidder og griner nu, over den absolutte mangel på virkelighedsforståelse de her to studiner udtrykker. De er vist ikke for skarpe. Og dog:
"It's a question of equality. I think it's a problem that women are sexualized in this way. If women are forced to wear a top, shouldn't men also have to?"
De har lært, vil de have deres vilje med noget, uanset hvor absurd det er, skal de bare sige, det er et spørgsmål om "ligestilling." Dette magiske ord der åbner alle døre. For kvinder.
Disse unge kvinder, som de fleste nu til dags, tror at verdenen roterer kun om dem. Mig, mig, mig, mine rettigheder, mine rettigheder, mine rettigheder, klinger det hult i deres hoveder.
Heldigvis udviser lederen af stedet, en noget ældre kvinde, mere fornuft:
"We have a lot of visitors here, ranging from families with children to the elderly. We also have people from different ethnic backgrounds. We want all of them to be able to enjoy themselves when they come here."
Kommentarer
Det er jo noget gak
Ifølge feministerne, der ytrer sig i Organet for Feministisk Bøsseævl er mandens yver jo placeret under bæltestedet.
Jeg synes nu det lyder lidt frækt med bikinier til mænd. Jeg synes vi skal indføre det. De der oversized boksershort-agtige ting er YT.
Forstå mig nu ret. Jeg har personligt intet imod unge kvinder, der insisterer på at bade med bare bryster.
Men en svømmehal er et sted, hvor man dyrker sport (i modsætning til stranden.)
Når man dyrker sport skal ting ikke hænge og dingle.
I øvrigt er der grænser for, hvor "naturlige" vi skal være. Vi er ikke dyr. Jeg gider ikke se på nøgne mennesker overalt, hvor jeg færdes.
Jeg er helt enig i at pigerne overreagerede eller i bedste fald valgte en underlig argumentation. Jeg er selv 'skabsnudist' (har ikke gjort noget ved det i praksis) og ville ikke have noget imod at se nøgne mennesker de fleste steder, men dresscode er jo bare dresscode og skal overholdes.
Har selv haft bryster på størrelse med pigen i videoens, og sådan nogle er der rent smertemæssigt god grund til at holde på med en bh, hvis man skal dyrke nogen som helst form for motion. Selv med min nuværende lille C-skål ville jeg ikke vove at træne uden bh.
Men bliver det ikke frygteligt kedeligt så?
Jeg har set nogle udsendelser med nudister og de virkede allesammen som sådan nogle sutsko, der boede i en campingvogn.
Det er, for mig at se, en forfladigelse. Det hele flyder ud og bliver kedeligt, når man ikke holder på formerne. Ja, vi mennesker er dyr. Men vi er også mere. Dette "mere" er en del af vores eksistens vi ikke bør benægte. Vi går jo heller ikke og tisser på gaden
Så vil jeg hellere tango.
Usexede virkemidler
Naturister undlader at signalere noget, der kan tolkes som frækt.
Netop. Det er den forfladigelse jeg snakker om. Ensretning, udligning, forfladigelse - alt sammen ødelægger det spændingen ved tilværelsen.
Voyeurisme
Men det forklarer jo ikke, at der findes dem, der har fornøjelse af at belure dem.
Jeg har set nogle udsendelser med påklædte mennesker og de virkede allesammen som sådan nogle sutsko, der boede i en campingvogn. De fleste mennesker er nu engang ret kedelige det meste af tiden. Det ændrer sig desværre ikke en tøddel, når de tager tøjet af.
Jeg tror det er nytteløst at gå i debat med Cecilie. Et hurtigt blik på hendes blog fortæller at hun ligner hovedfjenden på rekognocering: En lesbisk selvcentreret moster fuld af foragt for det hun ikke forstår. En som gerne ser manden afskaffet. Og dermed er der ingen grund til galanteri og lange forklaringer.
Sørme...du har ret.
Det ser ud til at jeg selv ramte sømmet på hovedet også, da jeg gættede på, at hun så på mænd med lesbiske øjne.
"En lesbisk luder"
Det er svært at sige. I hvert fald har hun en fornuftig indstilling til statsmagten.
Nogensinde hørt om biseksualitet?
Næe, er det noget med blomster?
Nåh
Jeg synes det lyder som en feminisering à la vuggen med hofterne.
Og vi ved alle at feminine mænd er bøsser! Puha bad noget snask.
Jeg tror ikke, det er pointen.
Pointen er, at tvangsfeminisering er et OVERGREB.
I øvrigt er det mandlige og kvindelige bryst ikke analogt og sammenligneligt.
Min pointe er ikke at mænd skal _tvinges_ til at gå i bikini. Jeg synes bare selv det kunne være frækt. Men det er måske en trussel mod maskuliniteten som sådan, hvis jeg foretrækker såkaldt feminine mænd?
Mon ikke det hænger sammen med, at du ser på dem med lesbiske øjne? Det er jo heller ikke uden grund, at forvirrede lebber ikke kan kende foreskel på "landforeningen for bøsser og lesbiske", og diverse kvindesagsorganisationer, som hævder at tale gennemsnitskvindens sag.
Problemet er jo at mænd, der feminiseres, ser latterlige ud, mens kvinder der er feminine ser hammer godt ud.
Har du set de små stakkels hunde for hvis ejere, der åbenbart er en stor nydelse forbundet ved at klæde dem i mennesketøj?
Når en mand iklædes en bh, er det jo ikke fordi man forbinder noget erotisk - og dermed magtfuldt - med dette. Tværtimod. Manden i tøj, der er skabt til kvinden, bliver et grinagtigt objekt. Dermed underminerer feminisering mandens status, hvor den styrker kvindens.
Når pubertetsdrenge ser i kataloger om lingeri er det jo ikke for at gøre grin med kvinden, men for at nyde hende.
Det er simpelthen et spørgsmål om at vi tager os bedst ud på hjemmebane og i det der er skabt til os.
I hund udklædt i mennesketøj er til grin, som en mand i kvindetøj er det - for tøjet PASSER jo ikke. Ingen har lyst til at gå i tøj der er for stort eller for lille.
Har egentlig svaret lidt på dette andetsteds, men vil bare igen påpege at du og jeg har forskellige syn på, hvad der ser passende, latterligt, feminint/maskulint etc. ud. Det er en rent æstetisk diskussion, og derfor kan vi jo ikke rigtig nå frem til andet end at vi har forskellig smag.
Der er altså forkert at klæde små hunde ud i mennesketøj. Det er ikke bare grimt ;)
Det må du da selv om.
Det er du i din gode ret til. Problemet er politisk. Vi regeres af kvinder, som i ligestillingens navn langer ud efter kvinder, der mistænkes for at booste mandens ego.
Jeg kan ikke lige se forbindelsen mellem mine præferencer i herreundertøj og en eller anden feminazis påstand om at mandens ego er en negativ ting...
Jeg ved det godt
Jeg har også klaget til Ekstra Bladet. Men af en eller anden grund mener demokratiets vagthunde ikke, at feminazier er et problem for samfundet.
Nu har jeg svaret på denne kommentar og den med videoen fire gange i alt. Den her side kører altså ikke så godt i den henseende. Nå, tredje gang er forhåbentlig lykkens gang.
Det med at vi skulle indføre bikinier til mænd var en joke, men jeg mener vitterligt at det ville være frækt at se, hvis der var nogle mænd der frivilligt trak i dem. Det kan du vel ikke have noget imod? (der skal forhåbentlig også være plads til at synes at noget er pænt, uden at man behøver se det som et kønspolitisk signal)
Nej - siden kører ikke alt for godt. Det beklager jeg. Opretter du en bruger går det dog bedre, da du så slipper for cachen og captcha'en.
Indlæg og kommentarer ses desværre forsinket af ikke-registrerede brugere.
God pointe du har der. Det er NETOP vigtigt, at det æstetiske IKKE underlægges den POLITISKE moraliseren. Det er vi HELT enige om.
Jeg tror sagtens, du kan finde mænd, der vil iklæde sig en bikini for din skyld.
Her lidt fra wikipedia, der efterhånden indeholder artikler om de mest utrolige ting:
http://en.wikipedia.org/wiki/Feminization_(activity)
Så længe det foregår frivilligt mellem voksne mennesker, har jeg ingen problemer med det.
Jeg forstår at du ser traditionelt kvindelig beklædning på en mand som feminiserende, og at det jo generelt også kan ventes, når jeg bevæger mig ind på en maskulinistisk side, at de ting jeg siger bliver tolket stærkt kønspolitisk. Men altså. Jeg synes det er voldsomt, så lidt der skal til før folk herinde skriger feministlebbe ad mig, som om jeg var det værste djævleyngel. Det gør du så ikke, og tak for det, men jeg tror du misforstår hvad det er jeg godt kan lide ved f.eks. tanken om en mand i bikini. Det er ikke at han bliver til en kvinde. (Eftersom jeg er biseksuel, kan jeg jo trods alt bare gå til the real thing, hvis det er det jeg vil have.) Det er vel først og fremmest det, at han er mand nok til ikke at holde krampagtigt fast i sin maskulinitet gennem noget så symbolsk og overfladisk som beklædning. At han godt ved at hans pik ikke forsvinder, selv om den bliver dækket af et par tangatrusser med blonder. Den slags selvtillid synes jeg er maskulin på den fede måde.
Du skulle se mig i børnesandaler :o)
Men hvis du ser en symbolsk værdi i det, er det jo ikke kun den her "smag og behag" æstetik, der er på spil længere.
Jeg tror heller ikke æstetikken er så arbitrær, som du synes at mene.
I en ret mad, kan alle vel blive enige om, at visse ting passer sammen og andre ikke gør.
Hvem ville for eksempel mene at remulade og nutella passede sammen?
Nej. Jeg vil tro at den vokser eller krymper, hvilket bevidner om at der er mere end æstetik på spil.
Nej da
De nyeste teorier viser, at det forholder sig således, at:
Ligesom en indvandrergruppe af en vis religiøs baggrund. Den feminazistiske statsmagt har defineret muslimer og kvinder som beskyttede grupper med flere rettigheder end os andre. De kan bl.a. få næsten hvad de peger på, hvis de siger de magiske fraser. Lidt ligesom en babys gråd virker på en mor.