Skip to main content

Sponsorer


Det er altid værst for kvinder

February 12, 2009 by Rolf Rasmussen

Ved du, at det kun er kvinder, der kan blive enker efter en mineulykke ?

Comments

Tyngdeloven

February 16, 2009 by JFA, 2 years 51 weeks ago
Comment: 2995

Efter sigende rammer selv tyngdeloven dem hårdest.

Ved du ?

February 22, 2009 by Rolf Rasmussen, 2 years 50 weeks ago
Comment: 2996

Ved du, at danske kvinder lider af jernmangel ?

>

Bemærk, at ministeriet for ligestillingsanliggender foreslår klimaproblemet løst ved rationering af burgere (en kvart burger pr. mand) og et læs kaninfoder til de kvabsede. Kvinder er risikobevidste.

En rollemodel ?

June 11, 2009 by Rolf Rasmussen, 2 years 34 weeks ago
Comment: 3112

Venstres miljøordfører, Eyvind Vesselbo, er klar til at tage affære:

Fremover vil vi sikkert kunne høre Eyvind Vesselbo prale med sine bedrifter som vegetar.

"Det ligger i vores kønsroller. På vores første date tager manden ofte en rød bøf, mens kvinden tager en salat," fortæller sociolog Michala Hvidt Breengaard fra Københavns Universitet, der blandt andre står bag rapporten: "Det ville ikke være særlig feminint, hvis kvinden bestilte en stor steak."

Der er åbenbart undtagelser

March 1, 2009 by Rolf Rasmussen, 2 years 49 weeks ago
Comment: 3005

I en artikel i Politiken om drenge i 15-24 års alderen, der i modsætning til pigerne ikke anvender livliner, kan man læse, at chefpsykolog ved Rigshospitalet, Svend Aage Madsen, der også er formand for Selskab for mænds sundhed, forklarer tingenes tilstand som følger:

Det har aldrig været en fordel for drengen eller manden at mærke efter, hvordan han har det, helt fra han skulle forsvare kone og afkom i hulen mod angreb fra sabeltigeren. Mens det for kvinden, der tager sig af ungerne, er et must at være følsom over for egne og andres tilstande

Det bør vel her tilføjes at den gang, der eksisterede sabeltigre, fandtes der også hulekvinder, der var til at snakke med. Det er anderledes i vore dage.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes