Skip to main content

Sponsorer


Mere misandri fra DR

July 25, 2006 by JFA

Jeg har skrevet lidt om tendensen til at fremstille mænd som mere primitive end kvinder. En tendens som store medier villigt deltager i - dermed bidrager de til afstandsskabelsen mellem kønnene og umyndiggørelsen af manden.

Hvis du går til http://www.dr.dk/mand ser du et lille ikon oppe i venstre hjørne, der forestiller en nøgen stenalder mand med en kølle i hånden.

Småting? Jo, det er det da på kort sigt. Men ikke desto mindre fanger den slags mænd i en catch 22. For du kan enten vælge at grine lidt af det og dermed bidrage til tendensen, eller du kan sige fra, men så er du 'over følsom'.

Vigtigst for mig i denne sag er dog at vi alle betaler til DR igennem medielicens - mænd som kvinder - derfor går det ikke at DR tager kvindernes side hver gang.

Comments

God kommentar. Links

May 26, 2009 by M (not verified), 2 years 51 weeks ago
Comment: 3096

Kære maskuline modstander.
En god kommentar. Jeg bliver så glad, hver gang der er mænd, der står frem med denne protest. Da jeg studerede på universitetet, gik jeg i politisk aktion imod kønskvotering med den begrundelse, at den diskriminerede mænd. Jeg fik samlet en del underskrifter, men sjovt nok flest fra kvinder. De havde umiddelbart lettere ved at se faren ved den slags tiltag. Nogle af mændene grinede ad mig, da jeg sagde, de skulle forsvare deres ligeret; de følte sig ikke truede, sagde de. Ved ikke, om de mente det, eller om de i virkeligheden følte sig pinligt berørt ved at indrømme, at de også kunne diskrimineres.

Bliv ved med at påtale den slags med hulemænd o. lign. Jeg har lige set en test på nettet, der irriterede mig: "er du en rigtig mand?" hvilket den definerede som en psykopat. Se her: http://www.ambassen.dk/blandet/quizmand.php
Skuffende. Dårligt. Og man sidder ganske rigtigt tilbage og tænker, at man knapt kan skrive og protestere, fordi det så virker, som om man mangler "humor". Men det er egentlig ikke sjovt med den nedvurderende, ja krænkende beskrivelse af et væsen, som jeg har elsket hele mit liv. Jeg er forresten kvinde. Med stort K. Og det bedste jeg ved i verden er mænd. De er vidunderligt selskab, de er smukke, kloge, spændende og alt andet godt.
Så glem aldrig det, når du laver din modstandsside: Det er ikke kvinder, der er fjenden. Det er de magtgale mennesker af begge køn, der ser en fordel i at adskille os fra hinanden og gøre os usikre på hinanden. Fordi det gør mennesker af begge køn svage at stå alene og uelsket i verden.
Don't forget - we love and admire you, men.
Se også dette blogindlæg fra en klog kvinde: http://senzascrupoli.urbanblog.dk/2008/09/26/i-guder-i-m%C3%A6nd-i-guded...

Hørt

June 18, 2009 by JFA, 2 years 48 weeks ago
Comment: 3122

Godt indlæg

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes