Skip to main content

Kvindens effektive våben: Krokodilletårer

January 25, 2010 by Hammerschmidt

Det er uden tvivl et ældgammelt trick, brugt af de langhårede for at vikle hannerne om lillefingeren ved at spille et lille, sårbart og krænket væsen, der har brug for beskyttelse og sympati af en stærk han. Det mest utrolige er, at det tilsyneladende virker endnu, selvom vi skriver år 2010 og mænd efterhånden burde have lugtet lunten hvad angår billige kvindetricks. Men på den anden side er der måske håb forude; Hillary havde jo i hvert fald ikke succes med at benytte tricket. Men det havde måske også mere noget at gøre med, at kvinderne ikke stemte på hende, fordi hun ikke kunne tilfredsstille sin mand, og det er jo en helt anden diskussion.
http://epn.dk/samfund/arbmarked/article1958448.ece
Men, nå ja, går den så går den, så længe mændene er dumme nok til at hoppe på den igen og igen og hæve de uskyldige små pusse-nusser over loven. Et endnu bedre eksempel er måske dét med at møde op til mundtlig eksamen iført lårkort nederdel. Det piner mig at tænke på, at der sandsynligvis faktisk er mange (mandlige) censorer, der er hoppet på den igennem årene.

Comments

Krokodilletårer for penge!

January 26, 2010 by Ragnar, 26 weeks 4 days ago
Comment: 5628

Tilsagnspensionen ville sikre hende to tredjedele af en LO-næstformands løn resten af livet, fra hun fylder 62 om femten år.

"Jeg følte mig ekstremt ydmyget"

Kællingen forsøgte at true sig til millioner, men den gik ikke!

Bortset fra det har jeg ikke meget til overs for det pamperi der foregår.

Det værste

January 26, 2010 by Hammerschmidt, 26 weeks 4 days ago
Comment: 5629

er jo nærmest, at det er svært at sætte fingeren på noget hun gør, som er forkert. Det er jo ikke hende, der er noget i vejen med, hun er jo bare en kvinde og opfører sig som kvinder har gjort i årtusinder. Det er de mænd, der ligger under for kvindernes billige kneb, der er hovedproblemet. Prøv bare at se på diverse debatter på nettet efter at en Qwinde er kommet med en mande-nedgørende artikel eller kronik og nogle af os derefter prøver at forklare smørhullet hvordan tingene faktisk hænger sammen: Straks er der 5-6 hanner, der "springer" på os og angriber os i dén tro at det er deres mandlige urinstinkt at komme en nødstedt og forsvarsløs Qwinde til undsætning og forsvare hende mod stridslystne hanner, der vil udsætte hende for overgreb. Disse "mænd" er den virkelige plage for enhver civilisation, og deres virkelige hjerneblæsthed består deri, at de rent faktisk (går jeg ud fra) har en ubevidst formodning om at Qwinden belønner dem for deres anstrengelser og kamp på hendes vegne.

Så vidt jeg husker var det Einstein, der formulerede det så smukt: To ting er uendelige: Universet og den menneskelige dumhed. Men med førstnævnte er jeg endnu ikke helt sikker.

Ting Jeg Bare Simpelthen Ikke Forstår

January 26, 2010 by Rolf Rasmussen, 26 weeks 4 days ago
Comment: 5630

Disse "mænd" er den virkelige plage for enhver civilisation

Måske er der tale om en form for kvindeundertrykkelse, som vi simpelthen ikke forstår.

Til grin

January 27, 2010 by Pierre, 26 weeks 3 days ago
Comment: 5633

Hun er jo et grisk monster, som forsøger at pampe ekstra penge hjem via manipulerende krokodilletårer.

Så snart den første manipuleringståre faldt, burde dommeren omgående have afvist samtlige af gridskekvindens krav, og belært hende, at hendes adfærd kunne få efterretslige konsekvenser.

Tja

January 31, 2010 by Hammerschmidt, 25 weeks 6 days ago
Comment: 5655

går den, så går den. De har jo mændene præcis hvor de gerne vil have dem.

A propos kvindelige "fakes" i retssale:
kvinde lader som om hun er ramt i øjet:

Klart et fake

January 31, 2010 by Ragnar, 25 weeks 6 days ago
Comment: 5659

Hendes reaktionstid kan måles med en kalender - eller måske skulle hun lige gennemtænke det optimale handlingsmønster i situationen - nej, det er hun sgu' for langsom til - det må være en standardreaktion fra hendes side.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes