Hvordan har I det med Speak-up-bloggen?
På mig virker den ofte som en feminisering af den maskuline modstand. Tag nu denne her: Hva skal vi med mænd? – sagde hun !
Er det porno forklædt som politik eller omvendt? Advokerer han for maskulin modstand hos tøserne, eller bruger han kønskampen til at sexe sig op?
Kompromitterer han vor sag eller gavnes den? Det aktuelle indlæg er jo ren verbal porno, og de fotos som plejer at følge med, er altid smagfulde, sådan som kvinder vil have det.
Er bloggen egentlig ikke blot een lang kontaktannonce, som fedter for kvinders underliv?
Nå, tilbage til fodbolden. Det er en fest at se de vævre sydkoreanere.
Comments
Speak up
June 12, 2010 by Hammerschmidt, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6577
Tja, jeg læser den så godt som aldrig, netop pga. de ting, som du også selv anfører; det lader til at ejermanden har sat sig i samme båd som nogle af de etablerede manginaer ud fra devisen om at "vi skal tage kampen op imod kvinderne" men det lader tilsyneladende til at han mener, at det skal ske på kvindernes præmisser ud fra den fokusering på parforhold og karrierekvinder, som han lægger for dagen.
Vi skal ikke "kæmpe" imod kvinderne. Dette er den misforståelse, som feministerne gør brug af, når de siger at mændene jo >>bare<< kan tage sig sammen og gøre det bedre, i samme øjeblik som man anfører hvordan statens uddannelsessystem tilgodeser piger.
Desuden er hans latterlige erotiske fotos med til at trække niveauet og helhelsindtrykket ned. Ikke fordi jeg har noget imod sådanne billeder, men i dette tilfælde virker det bare plat, hvis man samtidig påstår at fremme en debat på et højt abstraktionsniveau.
Reply fra speak-up.
June 14, 2010 by Speak-up-danmark, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6578
Kimpo – Jeg er forundret – men ikke overrasket over dit indlæg. Det har et utroligt ringe abstraktionsniveau.
Generelt er mine indlæg langt mere nuanceret – og alligevel kritiske - end hvad jeg oplever herinde. Jeg forholder mig til tingene – og sætter fokus på en bred vifte af emner. Jeg går mere i dybden med disse – og til trods for, at jeg medvirker i en maskulin kamp mod kvinde-vældet, så tillader jeg mig, at have nuancer i mit verdensbillede. Alligevel kommer jeg dybere ned i sagen – end det er tilfældet med dig. Jeg er faktisk mere kritisk i mange sager – end hvad man kan læse herinde – om end jeg har en anden tone.
Gennemgår du mine indlæg på min blog, så opdager du hurtigt – at jeg forholder mig særdeles kritisk til mange emner – herunder samfundsdebatten i al almindelighed. Jeg kommer fra tid til anden også med personlige oplevelser – og i forbindelse med den seneste – hvor jeg beskrev en munter aften med dertilhørende sex – har jeg åbenbart trikket noget i dig. Jeg har et godt bud på, hvorfor – men jeg vil undlade at omtale dit sexliv – eller mangel på samme.
Hammerschmidt, jeg skal beklage, men min blog ikke er en porno-side med dertilhørende nærbilleder af store pornopikke – men jeg skulle mene, at mine billeder er kræs for mange mænd – herunder dem, som finder kvindekroppen – og ikke kun kønsorganer, tillokkende. iøvrigt er billederne releteret til pågældende emne i de enkelte indlæg.
Hvis du gerne vil ha billeder af kønsorganer, så findes der 10. milliarder sider på Internettet.
Jeg kigger forbi herinde fra tid til anden for, at finde inspiration – men derfor behøver jeg ikke være enig i alt – og slet ikke tonen. Det ændrer ikke på, at jeg er tilstede i debatten – og mig bekendt har flere læsere end herinde. Gad vide om – det er et spørgsmål om både kvalitet og tonen i denne? Jeg takker for svineren – men den har ikke gjort nævneværdigt indtryk – kun ført til hovedrysten.
Godt indspark
June 13, 2010 by JFA, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6579
SpeakUp er et fint bidrag til debatten. Det bliver gjort på en alternativ måde, men det er for mig at se ikke et problem, for målgruppen er også en anden.
Det har du helt sikkert ret i
June 13, 2010 by Hammerschmidt, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6580
Og så kan vi jo lade det blive ved det.
Shaming
June 13, 2010 by Ragnar, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6587
Det er ikke værd at bruge sin tid på.
Det lyder alt for kvindagtigt!
Kønspolitik og natur
June 13, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6593
Denne her skal ses i lyset af denne her.
Båååååååååååååååååååt!
June 14, 2010 by kimpo, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6598
Der er fodbold hele tiden, men jeg skal nok vende tilbage til tråden :)
"jo flere vi er sammen"
June 14, 2010 by Fremtiden, 1 year 34 weeks ago
Comment: 6604
De herrer.
Med al respekt for den fælles interesse - vi alle har - at modvirke diskriminering/forskelsbehandling af mænd.
Spørgsmål: Vil det tjene positivt formål, at vi respekterer forskellig tilgang til det der er vores fælles interesse?
Jeg mener at huske en kommentar - noget lignende: “ jeg må jo indrømme at jeg er en mand”
Alt starter et sted - og så tager vi den derfra, og fremefter. :-)
De bedste hilsner
Martin Olsen
Speak-up-Danmark
June 16, 2010 by Pierre, 1 year 33 weeks ago
Comment: 6615
Jeg synes ikke Speak-Up-Danmark er en mangina eller en modstander af "mandesagen".
Vi kan ikke alle være enige om alt, men sålænge jeg kan se, at han netop er kritisk imod feminismen kan han ikke være helt galt afmarcheret.
Den ene artikel jeg har læst, synes jeg havde humor og netop udsætter kvindernes mandehad for kritik - og det er da helt fint ! Jeg ser ingen mangina.
Det er da kvinden som udviser mandehadet som skal udfordres - ikke manden som påpeger kvindens mandehad.
Men som sagt, vi kan ikke altid være enige om alt.