Den feminine kønsdebat får fornuftigere meninger, se eksempelvis Damefrokosten, Anne Sophia Hermansens blog eller Speak-up-Danmark, og det er da glimrende. Problemet er imidlertid, at varen er dårligere end vores, samt at man forsøger at tage æren for de tanker vi andre har skabt (rum for).
Damefrokosten og Speakup er cirka samme surdej. De er pæne og appetitlige på den der feminine måde, og de har hver deres klare agenda, der ikke ligner vores kamp for mere maskulinitet i samfundet og mere harmoni mellem kønnene. Speakup vil skyde genvej til duller og berømmelse, mens Damefrokosten vil give yngre kvinder bedre mulighed for at udnytte deres seksuelle kapital. De er på ingen måde vore allierede.
Mens interessemodsætningen mellem os og Damefrokosten synes oplagt, er det værd at ofre lidt krudt på Speakup. På overfladen ser det fint ud: En søgende, formentlig yngre sjæl skyder sig ind på problemerne, så selv en kvinde må finde det rimeligt. Der er dog lige det problem, at han forsøger at stjæle billedet på urimelig måde. Hans indlæg er jo en temmelig fortyndet udgave af kønskampen, der ikke risikerer at ødelægge hans scoringsmuligheder - jeg mener: han fedter da vist lidt rigeligt, hva? Dette kombineret med at han slet ikke linker eller omtaler dette site, en af mine blogs (jeg er i blogmæssig sammenhæng Danmarks første antifeminist) eller andre egentlige maskulinister, gør, at han må regnes for en plattenslager. (Linklisten er til damer eller blogs der handler om sex)
Damefrokosten bryder sig (mere forventeligt) heller ikke om maskulinister. I afmålte doser får gæsteskribenter lov til at skrive de provokerende indslag, damerne i hvert fald ikke tør, når de nu har så fine karrierer at pleje. Den oprindelige medstifter Camilla Paaske Hjort havde format nok til at linke til min daværende blog Polemiken samt en anden maskulinist, men blev senere nedstemt af medsøstrene., hvorefter hun forlod redaktionen. Damerne forsøger altså ligesom Speakup at tage patent på kønsdebatten ved på Stalin-vis at bortretouchere relevante forgængere. Muligvis holder disse anklager næppe i retten, men ingen seriøs iagttager kan være i tvivl om, at man diskret forsøger at omskrive historien. Uanset hvor mange liberale fjer disse 2 blogs smykker sig med, er der en totalitær og feministisk duft ved dem begge.
Anne Sophie Hermansen er anderledes. Hun er voksen, provokerende og ret ærlig. Hun er vel nogenlunde som jeg ville være i samme stol hvis jeg var kvinde, men interessefællesskab har vi næppe. Også hun bruger kønsdebatten til andre formål. Foruden indtjeningen som berlingske-blogger (i form af penge og status) har hun så vidt jeg kan skønne en økonomisk liberal agenda, som er vigtigere for hende end at udforske de kønslige problemer.
Det er oplagt at vore tanker nyder fremme, og lige så oplagt at nogen nu bruger de kræfter der så småt er sluppet løs, til egne formål. Den frie ånd her på siden er selvfølgelig både inspirationskilde og trussel for disse kønsdebattens kræmmere, og vi skal næppe forvente noget fair samarbejde fra dem.
Comments
Slettede metakommentarer fra Damefrokosten
July 21, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6703
Fra en af Damefrokostens allerførste debatter, senere slettet af redaktionen, sådan bare lige for at få historien på plads:
denne:
som får den platte fyr til at fedte lidt mere rundt i det:
og nu denne kvittering fra Camillas forskrækkede medredaktrice til Speakup-tanten:
samt dette her versus Camilla:
som dog ikke mente det så firkantet:
og fra C til Speakup:
Afslutningsvis Speakup, mere positivt indstillet:
Derefter blev der lige ryddet noget så grueligt op, sådan at Ole Birk Olesen og andre trendy pseudoliberale ikke blev skræmt væk. Dygtige karrieremokker, disse damer, og nasserøve på vort emne.
Camilla derimod er en darling, hvis eneste åbenlyse fejl er at hun er vor kønsfjende :-)
Jeg kan se, jeg bliver nævnt
July 24, 2010 by Camilla Paaske Hjort, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6751
Jeg kan se, jeg bliver nævnt i flere omgange her. Jeg vil selvfølgelig ikke gå nærmere ind i den konkrete diskussion om Damefrokosten; blot indsparke, at jeg mener, man som feminismekritiker i den lidt hårdere afdeling er oppe imod ca. det samme, som kritikere af marxismen var oppe imod i 1970'erne. En skarp, umiddelbar og fordomsfri kritik af feminismen - set som en helhed; ikke blot enkelte, udvalgte træk - er ikke mulig, medmindre man kan leve med at blive lukket ude af store dele af "det gode selskab" i større eller mindre grad. For at få adgang til de etablerede medier skal man endog helst betegne sig som feminist, hvilket for tiden medfører, at feminisme-begrebet udvandes til f.eks. at inkludere såkaldt borgerlige feminister, som vil hælde et nyt indhold i feminismen - f.eks. bekæmpe idéer om kønskvoter udfra et borgerligt-feministisk synspunkt. Man bør ikke klage over, at nogle mennesker har bedre adgang end man selv har til at fremføre de "rigtige" holdninger, men det er meget bekymrende, at folk i det "intellektuelle" segment, hvis de vil frem i verden, er mere eller mindre forpligtet til at påføre sig en feminisme-kappe. Endnu en måde ud af mange, hvorpå denne skadelige ideologi får en falsk glans af noget positivt over sig.
Det er dog muligt, at Ole Birk Olesens famøse indlæg på Damefrokosten kan have sparket døren op til, at den type holdninger bliver mere acceptable. Selv Information nævnte jo indlægget. Mie Harder (K) er også et eksempel på en debattør, der lægger sig åbent ud med feminismen, især her på det seneste, og hun har stor succes med at få adgang til de etablerede medier.
Jeg er i øvrigt i tvivl om, hvad ordet maskulinisme dækker over, efter at have læst dette indlæg, som er skrevet af en mand, der betegner sig selv som maskulinist.
Tak for rosen, Kimpo.
Jeg vil ikke kommentere yderligere. Jeg fornemmer, miljøet er fjendtligt overfor kvinder :)... Med andre ord: Jeg har ramt patriarkatets glasloft ;).
P.S.: Drengeslagsmålet i skolegården mellem Kimpo og Speak Up kan uden tvivl føres tilbage til, at Kimpo efter min vurdering må have personlighedstypen ISTJ, mens Speak Up må være en ESTP'er - they never get along ;).
Skolegården og patriarkatets glasloft
July 25, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6752
I skolegården var sanglege med pigerne tilladt. Slagsmål var forbudt.
Selvtak
July 25, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6753
Diagnoserne flyver vildt omkring i disse tider, senest fik jeg en på Uriasposten. Jeg har netop trodset min obligatoriske søndagshovedpine og taget testen på jobindex. Du ramte 2 bogstaver af 4, hvilket desværre er chimpanseniveau :o) (dog er den ene næsten midt i).
Det ville ikke være ansvarligt at overlade definitionen af centrale begreber til karriereakademikere eller andre fusentaster, så lad os bare sige at Maskulinisme handler om at genetablere eller styrke maskuline træks indflydelse på samfundet. Det ligger næsten i ordet, som ikke bør kidnappes til et specifikt modelune. Disse maskuline træk er træk, der forekommer hyppigst hos hankønnet. Jeg synes egentlig det gir sig selv, og naturligt følger, at der er forskellige varianter af maskulinisme som afspejler prioriteringen af de forskellige maskuline facetter: hvilke maskuline træk trænger samfundet mest til ..
Mie Haarder er bestemt ikke den værste tøs på denne jord, men tidens glathed er ulidelig. Og mht. glasloftet må du hellere passe på ryggen, når du sådan fraterniserer med fjenden.
Kapitalister ?
July 22, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6705
Næh, men det er da interessant, at de i modsætning til venstrefløjen har et positivt syn på begrebet markedsværdi.
Totalitære tyveknægte
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6714
er hvad de er. De interessere sig for at rage til sig som de nu kan, men er ikke frihedselskende eller retfærdighedshungrende. En samling platugler. Se også mit svar til Ragnar.
Jep
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6709
Andre har overtaget debatten. Sådan er det. De store aviser har fundet ud af, at der er læsere i den frustration feminismen har medført. Selv JP har en feminist i deres blogunivers.
Vi var de første og de andre læser stadig med her. Omend de næppe indrømmer det.
Får det dig ikke til at tvivle på markedet?
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6712
Mener du ikke vi har en bedre vare end tøserne (m/k) ?
Hvis vi har, og ingen (konservativ) norm påbyder dem at lade deres kontakter se os (respektere sammenhængen, historien, den åndelige kapital), så er der ikke megen fidus i at gå forrest.
Hvilke konsekvenser tror du det har?
Jeg har svært ved at se andet end at det frie marked uden normer (som vi idag ser på web) fører til platuglernes sejr. Det er ikke for sjov at man har patenter derude i den pekuniære profits verden.
Med andre ord: hvorfor Helvede skulle vi ikke stoppe og bruge al krudtet på at suboptimere for os selv ligesom alle de andre platte egoister, der gemmer sig i skørterne på 180 grader og Liberal Alliance?
Markedet kan ikke fungere uden principper
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6716
Jeg tror ikke på, markedet (selvinteresse) kan fungere uden principper. Det undergraver simpelthen sit eget fundament langsomt, men sikkert. Man kan så vælge at holde på principperne eller se til, mens det går, som man har forudsagt.
For man får ikke noget ud af (selvinteresse er svær at komme uden om) at stå ved principper, hvis de færreste andre gør det; jævnfør samarbejde i Prisoner's Dilemma.
Jeg synes dog både 180grader og Liberal Alliance er lidt dårligt valgte eksempler på problemstillingen. Det er nærmere de etablerede partier og medier, der nasser på andres principper mens toppolitikerne bare hytter deres eget skind og de store medier modtager læssevis af statsstøtte og samtidig kalder sig borgerlige.
Helt uenig om LA og 180
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6719
180 og LA repræsenterer næsten en blind tro på markedet. En frelsthed så stærk at det ligner nyreligiøsitet.
Party of Principle
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6723
LA går ind for nogle principper og en forenkling af de gældende regler. For eksempel en flad skat på 40 procent. De er ret moderate.
Om de får held med at gennemføre dette, tvivler jeg på. Men jeg så gerne det skete. Jeg ved ikke med 100 procent sikkerhed, hvad resultatet ville blive, men jeg gætter på at situationen for Danmark ville blive forbedret i forhold til den status quo, der nu hersker.
Der er muligvis nogen i partiet og mange på 180grader, der har et religiøst forhold til markedet, men det forhindrer ikke at realister kan se et bedre alternativ end det nuværende dødvande, som simpelthen ikke er en holdbar situation.
FAIR
July 22, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6710
Ligesom JFA giver jeg dig helt ret i ovenstående. Vi skal ikke forvente noget fair samarbejde fra dem.
Sagen er den at vi skal hellerikke have noget samarbejde med dem. Vi skal se dem som fjender, fjender at samfundet og som landsforræderre. Kvinderne kunne have brugt deres politiske indflydelse til at styrke vort samfund. I stedet hoppede de på den Marxistiske vogn fordi den gav de nemmeste og hurtigeste løsninger for dem uden hensyn til fremtiden. Kvinderne skrottede deres egne børns fremtid af hensyn til deres karriere og frihed fra ægteskabet (manden). Realiternes økonomi viste dog bare at det stadig kun er mænd der producerer og skaber værdi. Kvinders adgang til arbejdsmarkdet er således kun en omfordeling af værdier skabt af mænd til kvinders egen og helt egoistiske fordel.
Derfor - nul samarbejde med disse landsforrædere!
Vi skal skabe et nyt Danmark hvor Danske mænd råder og styrer. Det er simpelthen noget der er i vores egeninteresse. Vi mænd har det bedre/bedst på den måde. Samtidig giver det et samfund hvor mænd har kontrollen med de følgende generationers opvækst. Således kan mænd sikre den fremtid vores børn har fortjent.
Kvinders og Marxisters styring gennem offerroller er gennemskuet til hudløshed. Det er ikke børnenes interesser der er vigtige, det er ikke kvinder der bliver underkuet - NEJ, det er den øvre middelklasses kontrol med frugten af mænds arbejde det handler om. Det er udnyttelse af værdier skabt af andre til almindeligt luksusforbrug og wellness det handler om. Det er hovedsageligt offentlig ansattes udnyttelse af danske mænds værdiskabelse. (Så længe den offentlige sektor er urimeligt stor må de alle sammen holde for!!!)
Der er utallige artikler om at samfund skabes af mænd gennem gensidig respekt for ejendomsretten. Det bliver helt klart mænd der igen tager magten. Det er kun et spørgsmål om hvilke mænd - der er mange der gerne vil have fat i dine og mine værdier, derfor skal vi stå sammen om at beskytte dem.
Jow, men
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6713
jeg mener altså stadig der er behov for at bekæmpe plattenslagernes intellektuelle tyveri og historieforfalskning.
Jeg savner også en forståelse for hvor socialistiske de egentlig er, qua deres totalitære sminkning af debatten.
Jo
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6718
Der er vel ikke andet at gøre end at fortsætte med at ytre sig. Stormtropperne rydder vejen. Dem der kommer derefter er ikke lige så seje. Men de er mange og nødvendige.
hm
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6720
men de er også undergravende for muligheden for fremtidige "stormtropper".
Jo
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6724
Det er klart, at motivationen ikke stiger, hvis man ikke selv høster nogle af frugterne ved forarbejdet.
Samarbejde ?
July 22, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6727
Man har da aldrig hørt kvinder snakke om samarbejde. De har ment, at mændene skal hjælpe dem og krævet at bestemme det hele. Men samarbejde ?
Men selvfølgelig, hvis borgerlige feminister mener, at der er et eller andet som staten ikke bør blande sig i, kan vi da nok samarbejde - men man behøver ikke sige det. Man kan bare gøre det.
PS
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6715
til markedssnakken:
Se lige på damerne. Camilla Paaske Hjort har oprigtighed, hæderlig og intelligens. Hun "blev siet fra". Næææe, hvor markedet dog virker!
Det er ikke tilfældigt, at jeg har været skeptisk overfor den liberalistiske undertone her på adressen. Der er ikke ret meget i nutiden, der understøtter den naive tro på markedet.
Var det markedet
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6717
Jeg er ikke sikker på, markedet fik lov at vise sig i det tilfælde. Det var vist nærmere en redaktionel beslutning.
Jeg er ret sikker på at markedet ikke ville have givet samme udfald. Flere bloggere ville have fulgt en spændende blog med en oprigtig skribent end nu hvor bloggen er velfriseret.
Muligvis, men mit marked er
July 22, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6721
Muligvis, men mit marked er her ikke læserne, men netværket. Det "liberale" politiske netværk, ønsket om succes og indflydelse, de valg, der bliver truffet, nå, jeg må aflevere PCen nu, videre en anden god gang..
Darwin og Newton
July 22, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6726
Kimpo.
Muligtvis har jeg ikke fulgt ordentlig med, men det lyder som om der er dele af Marxismen du savner.
I mine øjne kan det 'sociale' kun findes i slægten. Det egensindige sociale er det eneste 'ægte' sociale, alt andet politisk opportunisme.
Vi kan derfor også finde stærke sociale funktioner indenfor nationer (lande hvor folket er født), altså udover respekten for ejendomsretten som den bærende kraft. Det kan bare ikke udvides til at omfatte alt og alle uden at miste sin betydning.
Da Liberalismen er International kan jeg hellerikke fuldt ud tilslutte mig den!
Nej
July 23, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6732
Det er bare for naivt at bruge et trylleord, markedet, og så tro at det hjælper.
Der er mange markeder. F.eks. er læserne ikke det afgørende marked for en blogger. I så fald ville jeg nemlig være berømt, eftersom jeg har været med til at starte Danmarks gennem tiden 3 største blogs. I blogland er markedet som så mange andre steder pleje af "de rette forbindelser", ikke "læsertal" eller "intellektuelt bidrag".
Der er masser af ting der saboterer gode og sunde markeder, i DK og vesten primært kvindemagten som har et godt greb om det meste, bl.a. MSM, og derfor kan vælge lige netop de kriterier, der giver de vindere de på forhånd ønsker (lidt ligesom den nu feminine folkeskole).
Derfor kan det ikke nytte noget blot at skrige ordet "marked".
Man skal passe på med hvad
July 23, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6735
Man skal passe på med hvad man bruger sit krudt på, 'speak-up . . .' er sgu da ligegyldig og det er alle længerevarende internetdiskussioner også.
Iøvrigt er markedet summen af alle menneskelige relationer - men det er en lang diskussion og det er for varmt i forvejen.
LOL!
Ikke et frit marked
July 23, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6736
På et frit marked ville de nye medier og blogs klare sig bedre. De etablerede medier kanaliserer deres mediestøtte ind i deres blogprojekter og er godt på vej til at rydde de oprindelige bloggere af vejen.
På et mere frit marked, ville dine blogs have haft det bedre, end de har det under en konkurrenceforvridende situation, hvor de skal konkurrere med dem, der er på støtten.
Det er klart at JP / Politikens Hus, Berlingske Medier, TV2, DR og de andre medier tager mere og mere af debatten selvom de kom sent i gang med blogs. Nu tager de helt over og det kan de fordi der netop ikke er et frit marked.
Næppe
July 23, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6737
Tror du virkelig at de kan tage så meget over at de bliver totalt meningsdannende?
Ikke helt
July 23, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6739
Nej, det kan de ikke.
Men de kan blive meget dominerende. Og de har ikke opnået deres position på lige vilkår. Specielt den såkaldte borgerlige presse er hyklerisk. Den bruger store ord om fri konkurrence, samtidig med at den skraber støtte til sig og smadrer den frivillige økologi på nettet, hvor de virkelige borgerlige stemmer findes.
Ikke helt 180grader
July 23, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6740
Vi har skabt den interessante del af blogosfæren (eh . . . sammen med nogle andre) ved at skrue bissen på og fremføre vores synspunkter på trods af en masse udskamning og nedrakning. Speak-up fatter sikkert ikke hvor hårdhudede vi er efterhånden siden han prøver at genere os med stive pikke og manglende sex. Han er bare en gennemsnits-mangina, en af dem der går en snes på dusinet af. Det er dem fylder kommentarsektionerne i MSM, vi andre bliver 'udrensede'. MSM har bare ikke fattet at det er os der er 'meningsdannere', det er os der skubber til det hældende læs.
Nu kan jeg næsten ikke klare mere selvros, men sandheden skal jo frem. LOL!
Så længe der er frie og uafhængige blogs, så længe vil der være uforskammede meningsdannere. Disse vil være af en hel anden type end MSM-dukkerne fordi man kan rykke ved deres overbevisninger og de kommer til at være nogle som hele tiden trækker på samme hammel selv om de går deres egne veje. Dette skyldes rene og skære biologiske faktorer. For eksempel har mænd og kvinder helt forskellige forplantningsstrategier - det må man bare ikke sige i MSM. Det er dét der ikke holder i længden.
Til gengæld tror jeg det vil være svært at tjene penge på denne slags blogs, men det er en anden sag. Nå ja, måske kan reklamer spæde lidt til, men du bliver næppe millionær af det.
Til gengæld er du en flink fyr!
SKål til rigtige mænd!
July 23, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6741
Skål Ragnar, JFA, min mentor Rolf og de andre på Maskulin Modstand. Jeg er løbet tør for øl, men har nuppet mig lidt ginger ale og rye, så det går :-)
Lidt tidligt på dagen.
July 24, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6742
Skål Kimpo (det bliver en enkelt Gammel Dansk til morgenmaden).
Du er en af de gamle kæmper og har taget imod en masse tæsk uden at vige.
Til hest med at vi ikke altid er enige. Det er svært at angribe fjenden koordineret og velstruktureret når vi er så meget i mindretal og de nærmest udgør en betonmur både i virkeligheden og i overført mental betydning.
Muligtvis er speak-up undsluppet fra mandens.dk, hvor der har foregået enkelte interessante diskusssioner engang, men hvor admin er klart røde og sexfikserede. Det er mit synspunkt og behøver ikke forsvares.
Det er min overbevisning at vi mænd udvikler os konstant fra de første primitive bander over civilisationer til sin helt egen art. Vi må også prøve at forstå at kvinders plads i fremtiden bliver mere og mere usikker. Sandsynligvis kan det slet ikke lade sig gøre at videreføre et funktionelt samfund med kvinder. Derfor bliver vi nok nødt til at "have" dem i en form for gruppering der passer til den primat-livsstil som falder dem naturligt.
Læs mellem linierne på konemiddagen.con (hahaha) hvordan panikken breder sig.
There is nothing like the smell of victory in the morning!
Det ER mænd der er mennesker. Kvinder er bare den primatgruppe vi nødvendigvis måtte have med på udviklingens vej.
Jeps
July 24, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6744
Demokratiet fordrer jo en mentalitet, der ikke er hyppig hos kvinder. Folk synes at glemme, at demokratiet er opfundet og udviket af ledende mænd til ledende mænd.
LRBLM
July 24, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6745
Lige Ret Blandt Lige Mænd
Det giver frihed for dem der kan leve op til det, resten er alligevel prisgivet systemet!
Reply til kimpo
July 22, 2010 by Speak-up-danmark, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6722
Det er såmænd helt i orden, kimpo, at du katagoriserer mig i en anden kasse - end din egen, men når det handler om scoringsmuligheder og berømmelse, så har ønsket om, at blande mig i køns-debatten aldrig været for, at "score" og få opmærksomhed fra kvinderne, og jeg undrer mig over din sammenkobling. Havde det været tilfældet, så havde jeg sagt ja til, at medvirke i et program på DR2 om kvinder og ligestilling. Dermed ryger din teori.
Ydermere - når det drejer sig om, at tage æren for de tanker I har skabt rum for, så skal jeg oplyse om, at jeg har været deltagende i debatter og blogs på nettet mindst et par år FØR du kom på banen, (faktisk siden 1999) hvorfor denne beskyldning kan lægge på et meget lille sted. Min tilgang til emnerne har så blot været knap så "ekstreme" - men jeg har været deltagende i mere end 10 år nu, hvorfor jeg ikke ser dig som en "forgænger"
Når det angår link-listen, så er der links til mandlige indspark, herunder både hansen-hansen, The human stain (samt den kvinde, som du er positiv overfor, Camilla Paaske Hjort ) - og tidligere har jeg haft det til MaskulinModstand, hvor jeg faktisk i flere indlæg har nævnt denne side, som et talerør for den maskuline stemme - omend jeg ikke altid deler alle holdninger - og især politisk tilhørsforhold - og jeg har også forsøgt at promovere mandlige stemmer, herunder Hans Bonde m.fl.
Der har endda flere gange været et sammenfald i emner - på min blog - med denne blog.
Denne side har været med på link-listen indtil for et par dage siden - og kommer det igen. Når den midlertidig er fjernet skyldes det, at jeg ønsker at oprette en link-katagori, som mere specifikt linker til "rene maskuline stemmer" i debatten. Jeg har dog også andet, at gi mig til, hvorfor den ikke er oprettet endnu.
Jeg linker gerne til disse maskuline stemmer, men jeg vil også sikre mig, at disse links ikke indeholder (stærke) højreradikale udsagn, som er imod min egen politiske overbevisning, da dette i såfald kan falde tilbage på mig selv - og min liberale grundholdning.
Jeg skriver ikke dette reply fordi jeg ønsker - eller har brug for din anerkendelse, men jeg finder det alligevel rimeligt, at rette op på nogle af dine udsagn. At du så ikke mener, at jeg er ekstrem nok til dig, lever jeg fint med.
P.s. I øvrigt linker I ikke selv til andre stemmer. I har ingen links.
Links kommer igen
July 22, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6725
Jeg har måttet fjerne en del ting, men links kommer snart tilbage.
godt ord igen, Frøken Fin
July 23, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6733
Du kalder mig nazist og tramper generelt rundt i det personlige, så lad mig da lige lufte min teori om at du er en lesbidsk kvinde, der har fået en kønsskifteoperation :)
Speakups angreb på MM.com
July 23, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6734
Jeg har endnu en godbid til dem, der måtte tro at Speakup har noget som helst til overs for os. Nemlig en blogpost, skrevet som en kommentar til min forrige kritiske post om Speakup, der igen var affødt af debatten med ham på hans blog og Damefrokosten, samt det faktum at MM.com linkede til hans blog, der efter min smag er for damebladsagtig og, mere vigtigt, dybt fjendtlig overfor typisk maskuline mænd. Speakup fortrød vist senere, for den er tilsyneladende slettet nu, men den fik ellers ikke for lidt næseklemme:
En flok drengede eftersnakkere – med stiv pik – og et stort kontakt-behov.
Er du en mangina – som er et nedladende ord for mand – hvis du samtaler med kvinder – og endda får fisse?
En debattør på den højrenationale blog, Maskulin Modstand, er blevet lidt små-stiv i underlivet af mine indlæg. Jeg har for første gang i mere end et år forfattet et privat indlæg – som i øvrigt endte med sex til mig – hvilket er faldet debattøren for brystet. Jeg skal i øvrigt undskylde for det sidste ord. ”Brystet” da jeg ligeledes beskyldes for, at fremfører feminine billeder og udtryk. Jeg skal beklage, at jeg fra tid til anden – faktisk har et kvindetække – og et intimt liv med det modsatte køn. ( billedet: Nogen kan åbenbart godt li synet af en behåret manderøv. )
Jeg skal også beklage overfor vedkommende – at jeg gerne viser billeder af kønsdele – men er mere optaget af billeder, som rummer helheds-indtrykket.
Jeg skal henlede debattøren på – at mine billeder ikke rummer store stive porno-pikke – som suser ind-og-ud af pornofisser. Billeder af store pikke har aldrig sagt mig nået. Jeg er heteroseksuel. Jeg har rigeligt i min lyst – og i øvrigt nyder jeg hele kvindens krop – og ikke kun hendes underliv – selv om jeg er stor fan af denne feminine revne.
Men tilbage til bloggen. Jeg fremfører flere kritiske indlæg – end den nævnte blogger – forskellen er blot, at jeg gør det på en sådan måde, at jeg får flere folk i tale – altså folk der læser holdningerne.
Mit formål er ikke, at fremstå som en lodden skoledreng – men at repræsenterer en kritik af kvinde-kampen – herunder den megen hykleriske fremstilling af vor dages kønskultur. Jeg mener det bedst lader sig gøre – hvis man undlader havne-tonen – og i stedet argumenterer for denne kritiske stillingtagen – frem for at være skinger – hvilket i øvrigt åbenbart ikke kun er forbeholdt kvinde-sagen.
Jeg skriver som regel indlæg indeholdende mere end 1000 ord – og jeg tager stilling til tingene ud fra en samfundsmæssig betragtning – som både kan indeholde kritik – såvel som anerkendelse – om end jeg mere bekender mig til det første.
Ydermere bør den omtalte debattør læse mine kommentar-afsnit – hvor jeg forsvarer/modargumenterer mine meninger – modsat ovennævnte, som ofte debatter med sig selv – eller slet ikke debatter med nogen – medmindre han beskylder undertegnede for ovennævnte. I øvrigt er min kommentar-funktion til rådighed for alle – modsat den anden blog – men man må jo ikke mene, at man står så stærkt, hvis der kommer kritik af diverse holdninger, herunder at Gert Wilders er en vildfaren knaldhatte, som desværre har fået stemmer fra den del af den hollandske befolkning, som er dårlig uddannet.
Samtidig må jeg henlede opmærksomheden på – at den pågældende – måske ikke helt har forstået nærværende engagement.
Men lade mig spørge ”hammersmith” som er en af disse forkæmpere for mande-sagen – men som mener at jeg har misforstået noget. Det kan selvfølgelig være rigtigt – men nu har jeg også andet at passe end en hund eller kat.
Jeg mener åbenbart, at vi skal bekæmpe feminismen ud fra dens præmisser – ifølge hammersmith – uden dog at give en nærmere redegørelse for feminismens præmisser.
Jeg venter spændt på et svar – og i mellemtiden offentliggøre jeg et billede af en stor pik – da det åbenbart tiltrækker nogle.
Hermed mit reply.
Well
July 23, 2010 by JFA, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6738
Det står nu enhver frit for at oprette sig som bruger og kommentere her. At man skal være logget ind er alene for at forhindre spam.
Endnu et reply
July 24, 2010 by Speak-up-danmark, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6746
Kimpo, jeg har været væsentlig mere kritisk og fremadrettet – mod feminismen – end du har. Generelt er mine indlæg bedre end dine. (meget bedre) Bare se på de seneste 4 stk. De har bidraget til debat – og tankevirksomhed. Modsat dit ævl.
Det omtalte indlæg, som du poster, var et indlæg rettet mod dig – men da du serverede det via denne side, så kogte jeg over. Jeg erkender dette. Indlægget blev dog hurtig slettet – om end jeg har stilet kommentarer angående denne side – som værende – En nødvendig stemme i debatten. Bør du ikke fortælle dette?
Kimpo, jeg vedkender denne side – som et nødvendigt bidrag til debatten, men jeg tror næppe, at du er det samme nødvendige bidrag. Du vrøvler løs – og kommer med indlæg, som ikke har nogen gang på jorden. Du virker isoleret – og ligegyldig i debatten. Du angriber andre (maskuline) stemmer i debatten. Måske er det derfor, at du raser mod min side – da den faktisk har 500-1000 læsere om dagen – modsat dit eget vrøvl, som kun rammer dig selv.
Jeg skal beklage, men jeg ser dit angreb mod mig, som et sidste desperat forsøg på, at komme tilbage til denne ( debat) – og måske grundet en ståpik (opmærksomhed), som trænger til kvindeligt selskab – selv om du åbenbart fravælger kvindeligt selskab, og ser det, som værende noget negativt. Igen en modsigelse af dit ideologiske fundament.
Jeg håber du kommer tilbage på sporet. Du trænger til det.
Kvindeligt Selskab ?
July 24, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6747
Kvindeligt Selskab eksisterer ikke mere. Selskabet, der var kendt for at uddele Årets Pikhoved kalder sig nu Selskab for Ligestilling .
Iøvrigt har vi, der i sin tid deltog i Poldebatten, bemærket, at kimpo stadig har en svaghed for kvinder, der hedder Camilla.
Ritt
July 24, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6748
Var det ikke Vinklubben der først fik skovlen under vore mandlige politikere?
Kaffeklubben
July 24, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6749
Når du nævner Ritt må det vel være kustoderne, du tænker på.
kVINdeKLUBBEN
July 24, 2010 by Ragnar, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6750
Kan mindes noget fra 70'erne med nogle private vinsmagningsmøder som feminister afholdt og kun inviterede 1 mandlig politiker til. Jeg læste Berlingeren dengang så det må være derfra jeg har det.
Ånden er redebon
July 25, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6754
Jeg er dog kun et menneske. For det ikke skal være løgn, er det ikke så mange år siden jeg var lun på en rødhåret en af slagsen.. Gid man var robot :)
Dit evige fedteri er for
July 25, 2010 by kimpo, 1 year 28 weeks ago
Comment: 6755
Dit evige fedteri er for overstyret. Desuden gør du egentlig det, der har ført til feminiseringen: kæmper for dig selv på de maskuline værdiers bekostning. En vis kønspolitisk solidaritet er nemlig afgørende overfor tidens ydre fjende, kvindemagten. Når ydre fjender truer, skal mand ikke alliere sig med disse for at vinde hunner, gods eller guld. Det er forræderi. De ydre fjender må nedkæmpes, så freden kan etableres, hvorefter man kan holde OL i bejleri og anden sjov og ballade. Din fejl er at du opfører dig som om vi befandt os i fredstid uden vigtige trusler. Sejren over dine medhanner er vigtigere for dig end sejren over feminazismen.