Så nåede feminismen også til Ukraine
November 28, 2010 by Hammerschmidt
Og hvad kunne være mere logisk end at kæmpe for de undertrykte kvinders rettigheder ved at vise brysterne?
[ironi on]
Det er jo yderst relevant at smide kludene, hvis nogen bliver undertrykt, så kan det være at mændene langt om længe lader være med at undertrykke de stakkels kvinder og endelig begynder at betragte dem som ligeværdige i stedet for at se ned på dem som sexobjekter, der bliver sure, hvis de ikke får opmærksomhed.
[//ironi off]
Ja, ikke? Da mændene kæmpede for bedre arbejdsbetingelser før i tiden gjorde de det også først og fremmest ved at smide bukserne.
Som én af aktivisterne udtaler i indslaget, var hun ikke helt tilfreds med størrelsen på sine bryster, hvilket var tæt på at afholde hende fra at deltage "protest"aktionerne. Heldigvis overvandt hun sig selv og endte alligevel med at deltage. Nogen må vel have fået hende overbevist om at hendes bryster alligevel havde en fuldt ud godkendt størrelse til at protestere mod kvindeundertrykkelse.
Comments
Naturligt
November 28, 2010 by Ragnar, 1 year 51 weeks ago
Comment: 7106
Når mænd skaber samfund så omgår de naturligtvis kvinder. Det er helt tåbeligt at forsøge at skabe noget sammen med kvinder.
Disse kvinder demonstrer jo ikke for at få mænd, men får at få karriere og et liv uden mænd. Det kan de bare gøre, men bland os udenom.
MGTOW i Singapore ?
November 28, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 51 weeks ago
Comment: 7107
I Singapore går mændene også deres egne veje.
youtube
The Singapore Water Polo team
November 28, 2010 by Ragnar, 1 year 51 weeks ago
Comment: 7108
Er helt enig med Singapores regerings holdning.
Bortset fra det . . . FUCK YOU!
Dannebrog
November 28, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 51 weeks ago
Comment: 7109
Danskernes holdning til fødselsdagsflag og juletræsguirlander forstås ikke i alle lande.
Måske godt det samme, når man tænker nærmere over det
November 28, 2010 by Hammerschmidt, 1 year 51 weeks ago
Comment: 7110
for der kan jo opstå uheldige situationer, når man sådan går rundt og bruger nationale klenodier på dén måde.
Uhyggeligt
November 29, 2010 by Rolf Rasmussen, 1 year 51 weeks ago
Comment: 7111
Hun stiller sig jo an som en sumobryder og har arrangeret symbolerne som slanger omkring barm og hofter.
Forkvaklet kvindesyn
September 27, 2011 by Rolf Rasmussen, 1 year 8 weeks ago
Comment: 7164
http://www.b.dk/tv/0/20001
Det viser sig nu, at kvinderne i Ukraine i virkeligheden har et forkvaklet kvindesyn.
Hurtig reaktion
May 14, 2012 by Rolf Rasmussen, 27 weeks 4 days ago
Comment: 7175
Feministerne i Ukraine har forsøgt sig med endnu en finte.
Man bemærker spermspredernes hurtige og nærmest pikfascistiske reaktion, da den latente privatluder deflorerer sin bodypaint.