Mærsk vil arbejde henimod flere kvindelige ledere i tæt samarbejde med ligestillingsminister Inger Støjberg:
http://epn.dk/samfund/article1811448.ece
Interessant i øvrigt, hvorledes en (højtuddannet?) kvinde er i stand til et modsige sig selv indefor samme sætning. Tilsyneladende uden at hun selv lægger mærke til det?
Ligestillingsminister Inger Støjberg siger:
Virksomhederne skal nu i "kønsgabestok" på ligestillingsministeriets hjemmeside, hvis de ikke formår at ansætte tilstrækkeligt mange kvindelige topledere. De skal således tjekkes hvert tredje år, om de har opfyldt kravene for perioden.
http://politiken.dk/indland/article488713.ece
Så kan de hænge der "til tørre" til offentlig spot og spe fra menstruations-journalisternes side.
Bemærkelsesværdigt hvordan Karen Jespersen mener at "tvang" ville være en dårlig ide overfor virksomhederne, idet hun da personligt ville foretrække at blive ansat ud fra kvalifikationer fremfor køn. Så selvmodsigende kan vel kun en kvinde være.