Skip to main content

Syndicate contentFemiland

Få dig en kvindelig chef og gå fallit

January 12, 2011 by Hammerschmidt

Hvis en virksomhed ansætter en kvindelig chef, har den større risiko for at gå fallit. Årsagen skulle angiveligt være at kvinder er mere fokuserede på at værne om virksomhedens "bløde" værdier end på at skabe profit.

http://www.business.dk/karriere/kvindelige-topchefer-skyld-i-virksomhede...

Censur hos de såkaldt liberale

August 14, 2010 by kimpo

Så blev jeg bannet fra Pussy Galore, se evt. min kimpo-blog.

Damernes Magasin er et godt eksempel på tidens erklærede liberale, der sjældent er særligt liberale, men snarere en moderne variant af konformiteten.

Kønsdebattens kræmmere

July 21, 2010 by kimpo

Den feminine kønsdebat får fornuftigere meninger, se eksempelvis Damefrokosten, Anne Sophia Hermansens blog eller Speak-up-Danmark, og det er da glimrende.

Flere og flere kvinder bliver hekse

June 21, 2010 by Hammerschmidt

Den 16-årige efterskoleelev Line Hedegaard er heks og mener at naturen indeholder en "kraft", som man kan komme i kontakt med via urter, spadserture og drømmetydning.

Bl.a. fremgår det af artiklen hvorledes Lines "religion" fik hende til at tale bedre tysk, idet hun inden en eksamen knugede en amulet i hænderne og kunne mærke jordens kraft og energi stige op i hende gennem fødderne(!!).

Vi ligger som I har redt

April 20, 2010 by kimpo

Mere kønsdebat fra mainstreammedierne. På JP blogs har en vis Kasper Friis i få ord forklaret en dulle, hvorfor der er så få drenge på uddannelserne. "Ta’ jer sammen drenge!", siger Maren Schmith Astrup, men:

Hvorfor dog det?

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes